Porządek w dziecięcym pokoju, czyli jak nauczyć dziecko sprzątać zabawki i utrzymać porządek na dłużej. 0
Porządek w dziecięcym pokoju, czyli jak nauczyć dziecko sprzątać zabawki i utrzymać porządek na dłużej.

Porządek w dziecięcym pokoju, czyli jak nauczyć dziecko sprzątać zabawki i utrzymać porządek na dłużej.

 

Wielu rodziców zastanawia się kiedy powinien nadejść moment nauki dziecka sprzątania swojego pokoju, swoich zabawek. Wielu z nich chcąc przyspieszyć wieczorną rutynę położenia dziecka spać wyręcza malucha w tym obowiązku. Tego typu zachowanie rodziców może prowadzić do przykrego zderzenia z rzeczywistością , gdy starsze dziecko wciąż nie chce, nie umie i nie wie jak powinno posprzątać po zakończonej zabawie. Choć niejednokrotnie obserwowało rodziców wykonujących tą czynność. Rodzi się więc pytanie jak nauczyć i zachęcić dziecko do sprzątania po sobie?

Nauka odkładania rzeczy w wyznaczone miejsce

Przede wszystkim zacząć należy od pokazania dziecku czego od niego oczekujemy. Podczas wspólnego sprzątania warto tłumaczyć maluchowi, jakie czynności wykonujemy np. mówiąc, że wszystkie misie śpią w pudełku z lamą, dlatego teraz odkładamy wszystkie misie do pudełka na zabawki z lamą, klocki chowamy do pudełka z sową, a książeczki do stojaka na książki. W ten sposób dziecko zaczyna kojarzyć zabawki z wyznaczonym miejscem, dzięki czemu proces sprzątania z każdym dniem będzie przebiegał sprawniej. Maluch zacznie wykonywać tą czynność automatycznie bez długiego zastanawiania się co powinien zrobić z daną zabawką.

Sprzątanie z dzieckiem to wspólna zabawa!

Wspólne sprzątanie z dzieckiem możemy zmienić w swego rodzaju zabawę. Wystarczy, że podczas odkładania zabawek poprosimy np. o policzenie wszystkich sprzątanych zabawek, o odłożenie w pierwszej kolejności wszystkich niebieskich zabawek, albo będziemy wspólnie śpiewać piosenki itp. W tym przypadku ważna jest kreatywność rodziców i zajęcie dziecka, tak, aby sprzątanie nie było dla niego jedynie przykrym obowiązkiem, a kolejną przygodą na drodze do zakończenia dnia.

Zanim rozpoczniesz kolejną zabawę sprzątnij po poprzedniej

Zbyt duży bałagan, wiele porozrzucanych zabawek może przytłoczyć dziecko, z resztą nie tylko je! Warto więc dbać o regularne odkładanie zabawek w wyznaczone miejsca. Wypracowanie nawyku sprzątania od razu po zakończonej zabawie zaowocuje także w przyszłości. Dobrym sposobem na szybką naukę sprzątania są pudełka na zabawki. Dziecko wszystkie swoje skarby może bardzo z łatwością odłożyć na miejsce, dzięki czemu znacznie chętniej będzie przystępowało do tej czynności. Pamiętajmy, że na początku naszej wspólnej przygody nauki sprzątania niezbędne będą duże pokłady cierpliwości

Kiedy warto rozpocząć naukę sprzątania zabawek?

Nauka odkładania przedmiotów na miejsce powinna rozpocząć się bardzo wcześnie. Choć roczne dziecko czy dwulatek kompletnie tego nie rozumie to wypracowanie w nim nawyku sprawia, że z czasem będzie nam łatwiej nauczyć go porządku. Warto więc od samego początku pokazywać dziecku, że po skończonej zabawie odkładamy zabawki na miejsce. W ten sposób wyrobimy w nim odpowiedni nawyk i wpoimy maluchowi, że zawsze zostawiamy po sobie porządek.

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i odbierz w prezencie -10% rabatu na pierwsze zakupy!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl